За матеріалами статті Michelle New, PhD, 2012

15151 Щодня батьки всіх дітей планують і вирішують безліч завдань. Від заробляння грошей до планування гуртків, слідкування за успішністю своїх чад, придбання продуктів та одягу, підтримання порядку вдома.

Але якщо у вашій родині підростає дитина з особливими потребами, у розкладі доведеться залишити місце для візитів до лікаря, реабілітаційних занять, консультацій телефоном, очікування результатів аналізів, пошуку інформації та прогнозів розвитку. Це виснажливий і безкінечний неспокій, який імовірно ніколи не закінчується…

Вам потрібна допомога. Звідки і як її отримати? Пропонуємо шість простих кроків, які допоможуть зробити ваше життя менш навантаженим і складним.

  1. Приймайте допомогу від друзів і родичів. У сучасному світі всі дуже заклопотані, тому надавати і приймати допомогу особливо важко. Для декого важко дозволити рідним зробити щось замість вас. Адже вони точно не зможуть виконати все так, як зазвичай робите ви. Або ви взагалі не звикли говорити іншим, що втомилися і виснажені… Взагалі від батьків очікують успішного виконання кількох завдань одночасно “за замовчуванням”. При цьому не завжди згадують про реальні потреби дітей, не говорячи вже про власні.

Якщо ви почуваєтеся втомленими й сердитими і відчуваєте, що потребуєте допомоги, наступним кроком буде попросити про неї.  Звертатися до інших – це прояв не слабкості, а скоріше, сміливості. Час від часу “підзаряджаючи” себе, ви зможете почувати себе кращим – батьком/матір’ю, партнером і людиною в цілому.

2. Будьте щирими в тому, чого ви потребуєте. Повідомляючи іншим, наскільки вам важко, ви дозволяєте їм краще зрозуміти вашу ситуацію. Коли ви говорите друзям: “Мені так важко самій їздити з дитиною в лікарню”,  – ви даєте їм шанс сказати: “Давай сходимо разом”. Коли ви ділитеся з чоловіком тим, що іноді просто не встигаєте приготувати вечерю, можливо, замовити продукти з доставкою цей вечір буде найкращим рішенням.

3. Створюйте перелік потреб. Скільки разів вам казали:  “Дай мені знати, якщо тобі буде потрібна допомога”. І скільки разів ви відповідали: “Добре”, і потім це не робили? Зазвичай є поруч люди, які хотіли б помогти, але не знають, як саме.  Плануйте своє навантаження та створюйте список дій, які можна потім обговорити з найближчими людьми, готовими допомогти вам зараз.

child-with-down-syndrom-and-mom_en1cwrМожливо, сусідка може привести меншу дитину зі школи разом зі своєю? А старша дитина бо інші родичі могли б зробити те, що вони готові – приготувати вечерю, бодай з напівфабрикатів, які ви купили або заготували, або пограти з дитиною і дати вам півгодини перепочинку. Подякуйте їм щиро, ваша вдячність для них може бути важливіша за винагороду.

Сучасний світ соціальних мереж іноді дуже економить час і полегшує спілкування, створюйте пости для ваших близьких і друзів з запитами про допомогу заздалегідь, щоб збільшити їхні можливості налаштувати власний графік і допомогти вам, коли буде потрібно.

4. Залучайте інших членів родини або близьких до догляду за дитиною. Часто батьки дітей з особливими потребами щиро вважають, що вони єдині, хто в змозі доглядати за їхньою дитиною. Це дійсно правда до якоїсь мірі, але водночас не означає, що Ви не можете час від часу доручати догляд за нею хоча б на кілька годин іншим. Залишаючи дитину з фахівцем або іншим членом родини, Ви тренуєте її здібності приймати зміни, яких не уникнути в  житті.  Незважаючи на стан здоров’я, дитині важливо мати такі навички і розвивати їх.

5. Розгляньте Ваші можливості залучити помічника,  запросити няню, бодай на кілька годин на тиждень, за Ваших можливостей. Або дізнайтесь про можливості реабілітаційних центрів з денним перебуванням дитини у Вашому місті.

6. Шукайте друзів та однодумців. Пошуки допомоги не завжди означають прохання когось зробити щось для Вас. Одна з основних потреб батьків, які доглядають за дітьми з особливими потребами, це підтримання зв’язку з близькими та друзями.  Це складно, особливо, якщо дитина потребує Вашої присутності поряд. Можливо, друзі все ж можуть відвідати Вас, коли дитина спатиме. Заваріть ароматного чаю, повечеряйте разом. Подивіться кіно з рідними, або посілкуйтесь з друзями у соцмережах. Вивільність час щоб побути разом з іншими людьми, які Вам приємні, та на деякий час звільніть себе від щогодинних турбот. Це надасть Вам сил та наснаги ефективно вирішувати потрібні питання та бачити сенс у буденних справах.

Не обтяжуйте себе додатково завданнями, як полегшити іншим процес допомоги Вам. На Ваших плечах вже достатньо навантаження. Крім того, є люди навколо Вас, які дійсно бажають і можуть допомогти.

Якщо ви говорите їм про ваші потреби, вони знатимуть, чого ви від них очікуєте, і як вони можуть стати вам при нагоді. Це буде важливим не тільки для Вас  – для них також.

Терпіння вам, наснаги і підтримки!

Інклюзивна література видавництва Dyvogra

Онлайн-крамниця розвивальних іграшок для дітей з особливими потребами, продукції для корекційних занять і психотерапії DyvoGra

Група для батьків дітей з особливими потребами у Фейсбуці 

 

 

 

© 1995-2015 KidsHealth® All rights reserved.