Є багато підходів до терапії і розвитку дітей з діагнозом аутизму. Одні методи підтверджені науково, інші рекомендують на практики, треті засновані на приватній думці… Результат різних підходів може дуже відрізнятися у різних дітей.

Який би підхід ні обрали батьки, раннє втручання спрямоване на те, щоб навчити дитину взаємодії та навичкам поведінки.аутизм

Приблизний план того, до чого ми рухаємося в ранньому втручанні, які цілі ставимо:

1. Допомогти розвитку взаємодії, соціальної комунікації – це основа, на якій будується все навчання.
2. Скоригувати поведінку, що повторюється, нав’язливу або зухвалу.
3. Сформувати щоденні (рутинні) навички: ходити в туалет самостійно, чистити зуби, одягатися тощо.
4. Фізичні вправи для розвитку моторики й координації.
5. Спільна гра, співнаправлена увага, навички імітації – це вміння дитини повторювати за педагогом. Якщо ці навички розвивати, на їх основі можна навчати складнішим умінням.
6. Навчитися справлятися із сенсорними особливостями: підвищеною чутливістю до звуків, запахів. Або навпаки – зі зниженою чутливістю, наприклад, до болю, щоб уникнути травм.
7. Розвивати мовлення або спілкування за допомогою альтернативної комунікації, картинок-піктограм.

Є багато англомовних ресурсів, наприклад, http://www.autism-help.org/intervention-autism-aspergers-introduction.htm, де автор розкриває ці кроки та різні підходи докладніше. Українською та російською, на жаль, інформації менше.

Оскільки в проєкті “ДивоГра” ми розробляємо літературу для розвитку мовлення, то я постійно збираю матеріал про розвиток, яким хочеться поділитися. Щоб створити дві книги з піктограмами автора Валерії Кисельової-Саврасова, такі як ці http://www.dyvogra.com/ru/picto-series-ukr/, ми працювали майже рік. Адаптували текст, символи і малюнки, щоб вони були максимально зрозумілі дітям.

Я зібрала багато інформації, яку проробляю. Скоро будуть нові статті про розвиток мовлення, мислення та комунікації у дітей з особливими освітніми потребами.

Ганна Усатенко