Тема підготовки до школи виявилася дуже актуальною. Тому, як і обіцяли, публікуємо тест, за яким можна визначити рівень психологічної готовності дитини до школи. Зверніть увагу, що він дасть лише загальну картину розвитку дитини. За більш повною інформацією потрібно звернутися до спеціалістів.

Приготуйте аркуші чистого білого паперу без ліній і клітинок. Радимо звернути увагу на те, як дитина виконує завдання: якою рукою вона працює, чи може всидіти на місці, чи часто відволікається, чи старанно виконує завдання. Це дасть можливість зрозуміти, які труднощі вас і її чекають з початком навчання.

Тест складається з 3-х частин:

1.Малюємо чоловічу фігуру

Попросіть дитину намалювати чоловіка (чоловічу фігуру) так, як вона зможе. Дуже важливо не давати ніяких роз’яснень, не допомагати дитині та не звертати уваги на недоліки й помилки малюнка. Вчені довели зв’язок малюнків дітей і загального рівня їх психічного розвитку. Ви, мабуть, теж помітили, що з віком малюнки дитини стають більш деталізованими.

Оцінювання:

1 бал. Намальована фігура має голову, тулуб, кінцівки. Голова не більша за тулуб і з’єднана з ним шиєю. На голові є волосся (можливо, під головним убором). Є вуха, очі, ніс, рот. На руках – п’ять пальців, на голові – волосся. Ноги закінчуються ступнями. Фігура намальована як єдине ціле, а не складена з окремих елементів, одягнена у відповідний (чоловічий) одяг. На малюнку видно, що ноги й руки ростуть із тулуба, а не кріпляться до нього.

2 бали. Виконані усі вимоги, як при оцінці в 1 бал. Але відсутні не більше трьох деталей – шия, волосся, палець однієї руки. Зверніть увагу, що не має бути відсутньою яка-небудь частина обличчя.

3 бали. Фігура має голову, тулуб, кінцівки. Руки й ноги намальовані двома лініями (об’ємні). Допускається відсутність шиї, волосся, вух, одягу, пальців, ступень.

4 бали. Примітивний малюнок з головою і тулубом. Кінцівки (достатньо однієї пари) намальовані тільки однією лінією.

5 балів. Відсутнє чітке зображення тіла («головоніжка») чи обох пар кінцівок. Каракулі.

2. Змальовуємо написані літери

Дитина повинна на чистому аркуші паперу «перемалювати» фразу, зображену писаними літерами. Наприклад: «Я хочу чай». Скажіть дитині: «Ти ще не вмієш писати, але спробуй просто перемалювати». Якщо дитина знає писані літери, запропонуйте їй скопіювати фразу із англійських слів.

Оцінювання:

1 бал. Фразу, яку змальовувала дитина, можна прочитати. Букви не більше ніж удвічі більші за зразок. Букви утворюють три слова. Рядок відхилений від прямої лінії не більш ніж на 30 градусів.

2 бали. Фразу можна прочитати. Букви за розміром близькі до зразка, їх стрункість – необов’язкова.

3 бали. Букви повинні бути розділені не менш ніж на 2 групи. Можна прочитати хоча б 4 букви.

4 бали. Зі зразком схожі хоча б 2 букви. Група літер схожа на текст.

5 балів. Каракулі.

3. Змальовуємо крапки

Намалюйте зразок та запропонуйте дитині перемалювати. У зразку 10 точок знаходяться на однаковій відстані одна від одної по вертикалі і по горизонталі (див. картинку). При цьому покажіть, де саме потрібно малювати.

Оцінювання:

1 бал.  Точне копіювання зразка, допускаються невеликі відхилення від рядка або стовпця, можливе незначне відхилення від розміру.

2 бали. Кількість і розташування точок відповідають зразку, допускається відхилення в той чи інший бік до трьох точок на половину відстані між ними; точки можуть бути замінені кружечками.

3 бали. Малюнок загалом відповідає зразку, по висоті або ширині не більший ніж у 2 рази; кількість точок може не відповідати зразку, але їх має бути не більше 20 і не менше 7; допускається розворот малюнка навіть на 180 градусів.

4 бали. Малюнок складається з точок, але не відповідає зразку.

5 балів. Каракулі.

Аналіз результатів

Порахуйте бали, які дитина набрала за три тести.

3-6 балів – дитина готова до школи (високий рівень готовності).

7-8 балів, які рівномірно розподілені між усіма завданнями, – зазвичай такі діти також готові до навчання (середній рівень готовності).

9 балів – найнижча межа середнього рівня, бажано провести більш детальне дослідження, порадитися зі спеціалістами, щоб визначити, чи готова дитини стати школярем.

10–15 балів – скоріш за все, дитині ще рано йти до школи.

12–15 балів – готовність нижча за норму.

Наголошуємо! Цей тест не є 100 % запорукою готовності дитини до школи. Він виявляє загальний рівень психічного розвитку, рівень розвитку мислення, вміння слухати, виконувати завдання за зразком, довільність психічної діяльності.

Читати всі статті