Сьогодні хочу поділитися технікою роботи з картками “Архетипи. Підлітки” (авторка колоди – Дж. Херес). Вона дає змогу кожному учаснику знайти ресурси для розвитку й отримати підтримку групи. Я назвала її “У ПОШУКАХ СЕБЕ”. Особливість техніки: ресурс групи допомагає побачити образ себе і намітити кроки, щоб стати тим, ким дійсно хочеш бути.

Унікальність групової роботи – це підтримка та різнобічні погляди, якими можуть поділитися учасники. Особливо це важливо при роботі з МАК, оскільки кожна колода несе в собі погляд автора, який, до того ж, заломлюється крізь призму сприйняття терапевта. І в цьому поєднанні різних образів і концепцій клієнту часом дуже складно знайти відповіді для себе.

Коротко про історію створення

Колода МАК “Архетипи. Підлітки” особлива. Її створювали понад 50 майстрів! Молоді художники, ювеліри і декоратори зі США створили роботи, які допоможуть молодим людям визначити свої звичні ролі та змінитися. Воїн чи Художник, Містик чи Не від світу цього… Кожен може знайти ті визначення себе, які допомагають або заважають іти по життю.
Редактор колоди – професор Дженніфер Херес. Вона продемонструвала зображення і підписи до слів великій вибірці підлітків і дорослих. Найбільш зрозумілі картки увійшли до видання колоди “Архетипи. Підлітки”. Мета зображень – спонукати діалог із клієнтом або групою про власні ролі, риси характеру й поведінку.

Покрокова методика

Один зі способів роботи з групою, який зближує людей і дає змогу відчути підтримку і єднання навіть серед малознайомих людей, – це груповий діалог за картками. Кожен учасник ділиться своїми асоціаціями з роллю.

1. На початку роботи будь-якої групи важливим є знайомство, діалог між учасниками, ознайомлення з правилами. Без осуду й насмішок, із дотриманням правил конфіденційності тощо. Цю вправу краще виконувати в колі.

2. Потім ведучий розкладає 1-2 колоди карт (залежно від кількості учасників) на столах картинками вгору. Кожен учасник вибирає одну роль, яка важлива для нього. Іноді комусь важливо вибрати дві ролі, але не більше. Інакше ви не встигнете обговорити всі.

3. Далі просимо всіх або тільки тих, хто бажає (залежно від розміру групи та часу, яким ви володієте) поділитися асоціаціями зі своєю роллю. Кожен говорить про себе. Наприклад, я відчуваю себе “рок-зіркою”, тому що… Пам’ятайте, що будь-яка картка не є точним визначенням і не означає однозначно погані або хороші ролі. Наприклад, якщо учасник вибрав картку з написом “Зараза”, це може бути його сильна сторона, а може бути якість, яку він засуджує у собі. Важливо дозволити сказати учасникам про обрану карту і переживання, пов’язані з нею.

4. Після цього всі учасники повертають свої карти на столи. Запропонуйте тепер відкрито (картинками догори) обрати роль, яку вони хотіли б посилити в собі. Кожен учасник із новою карткою повертається на своє місце.

5. Запропонуйте тим, хто забажає, показати групі свій вибір, а всім іншим учасникам – озвучити асоціації з цією карткою. Нагадайте про правила: уникати образливих слів, оцінок. Усі, хто забажає, можуть назвати асоціації, пов’язані з вибором того, хто показав свою карту. Попросіть усіх адресувати свої слова не особисто учаснику, а ніби “накидати” в центр кола. Наприклад, на роль “рок-зірка” учасники можуть запропонувати такі образи, якості, дії або слова: “сильний”, “популярний”, “втомлений”, “залежний”, “кумир”, “пристрасть”, “діяти” тощо.
Учасник, який слухає, може вибрати для себе тільки те, що підходить, “залишивши” зайві асоціації у колі. Потрібно пояснити, що це всього лише підказки, і з них можна вибирати тільки ті, що подобаються, викликають бажання дотримуватися їх.

6. Таким чином, усі або деякі члени групи можуть отримати підтримку інших у проясненні, що означає моя роль, яким я хочу стати, які якості матиму тощо. Наприкінці важливо подякувати групі за спільну роботу та обмін ідеями.

7. Щоб закріпити результат і окреслити подальші кроки саморозвитку, запропонуйте кожному записати одну маленьку дію, яку вони готові робити щодня протягом тижня, щоб наблизитися до своєї мети, стати тим, ким хочуть бути.

Використовуючи будь-яку техніку психотерапії, пам’ятайте про правило “Не нашкодь”. Усвідомлюйте власні переживання. Прагнення допомогти або направити учасників можуть позбавити їх вільного вибору.

Будьте терапевтичними. Натхнення у роботі!

Погортати і придбати колоду з пересилкою по всьому світу можна тут http://www.dyvogra.com/shop/index.php…

Ганна Усатенко – психолог, засновниця проекту “ДивоГра”