Картки з піктограмами для візуальної підтримки

Що таке візуальна підтримка процесу навчання

Це підтримка процесу навчання за допомогою карток із зображеннями. Люди з особливостями розвитку інтелекту, з розладами спектра аутизму, мовленнєвими порушеннями та іншими особливими освітніми потребами легше сприймають зорову інформацію, ніж завдання на слух. Побачивши зображення учні легше утримують і розуміють інформацію.

Візуальною підтримкою можуть бути зображення, предмети, жестова мова або текстові підказки. Картки візуальної підтримки процесу навчання роблять навчальний день зрозумілим і послідовним.

Для чого призначений набір карток візуальної підтримки?

Великі картинки на білому тлі – 11х11 см – можна закріпити на дошці за допомогою магнітів чи кнопок, щоб показати послідовність уроків і дій: спочатку – урок математики, потім перевдягаємося на фізкультуру, потім граємо на перерві. Такі картки допомагають вчителю організувати роботу, а дітям – успішно почати навчання, адаптуватися в школі, розуміти послідовність занять, зосередити увагу.

Картки візуальної підтримки допомагають:

  • позначити учням розпорядок дня та черговість занять;
  • показати послідовність виконання: що спочатку, а що потім;
  • допомогти зрозуміти поняття часу і часових проміжків;
  • створити перелік завдань і відмітити, що вже виконано;
  • пояснити наочно дозвіл або заборону, наприклад: «бігати» – «не можна бігати»;
  • спілкуватися з тими дітьми, які не розмовляють або мають порушення мовлення.
У комплекті 60 карток, детальна інструкція.

Як розпочати роботу з картками?

На початку роботи слід ознайомити всіх дітей з картками візуальної підтримки незалежно від рівня та особливостей психофізичного розвитку. Педагогу варто розпочати роботу з розмови та демонстрації карток, пояснити дітям, для чого вони потрібні, акцентувати увагу дітей на тому, що всі ми різні і сприймаємо інформацію про світ по-різному.

Отже, якщо комусь легше зрозуміти завдання або послідовність дій через картки, – це нормально. І кожна дитина в класі може користуватися картками.

Коли всі діти в класі будуть обізнані з наявністю нового матеріалу, необхідно ознайомити їх зі змістом групового набору. Для цього варто продемонструвати і назвати всі картки, щоб діти однаково розуміли їх сенс. Проте не варто демонструвати дітям всі картки одразу. Робіть це поступово, використовуючи за один раз лише картки, які стосуються актуальних активностей групи на сьогодні. Так згодом дітям будуть знайомі всі зображення і вони зможуть самостійно обирати картки з набору для спілкування або пропонувати певний вид діяльності педагогам.

Украй важливим є місце розташування послідовно розміщених карток. Подбайте заздалегідь про те, де саме і яким чином вони будуть закріплені. Важливо, щоб кожна дитина мала змогу прикріпити картку та безперешкодно дотягнутися до неї. Також закріплені картки має бути видно усім дітям в класі, з кожного робочого місця. Подбайте про те, щоб особливості сприйняття візуальної інформації дітей з ООП було враховано і вони мали б змогу чітко бачити деталі, зображені на картках. Важливо врахувати особливості дітей з порушеннями функції зору.

Відгуки наших читачів

У нас не тільки заняття за піктограмами проводяться. Із задоволенням вихованці працюють із картками візуальної підтримки процесу навчання, які допомагають їм успішно почати навчання, адаптуватися в школі, розуміти послідовність занять, зосередити увагу. Навчання за картками проводиться не тільки в стінах Центру, але і в домашніх умовах.

Інна Дмитрук, педагог

Купуючи продукцію соціального підприємства “ДивоГра”, ви підтримуєте розробку розвивальної літератури для людей з порушеннями мовлення. Не менше 10 % прибутку підприємства йде на створення посібників для людей з діагнозом аутизму.

Перейти до вмісту