Хто ми

“ДивоГра” – це соціальне підприємство. З 2015 р. команда проєкту розробляє і видає книжки та ігри для розвитку мовлення у людей з розладами аутистичного спектра (РАС) та мовленнєвими порушеннями. Ми – фахівці з розвитку дітей: педагоги, психологи та філологи. Ми віримо, що можливість отримати знання вчасно – це найважливіше у розвитку людини, тому адаптуємо книжки та ігри, щоб відкрити світ літератури дітям з порушеннями мовлення, РАС тощо та надати підтримку дорослим у розвитку навичок комунікації.

Місія нашої організації – це створення якісної інклюзивної продукції для інтеграції людей з інвалідністю в суспільне життя. Завдяки адаптованим друкованим виданням людям з особливими освітніми потребами стають доступними навчання та комунікація.


фото команда ДивоГра

Напрями діяльності

 • Видання літератури з піктограмами, адаптованої для людей з порушеннями мовлення та аутизмом.
 • Наукові дослідження у галузі асистивних технологій та альтернативної і додаткової комунікації.
 • Розробка цифрових рішень для реабілітації мовлення у дітей та дорослих, створення digital-рішень для комунікації.
 • Рішення з піктограмами для бізнесу, державного та громадського сектору, наприклад: 
 1. Для роботодавців – адаптація робочих інструкцій піктограмами для працівників з порушеннями мовлення.
 2. Для бізнесу – створення інклюзивного простору для клієнтів з використанням візуальних підказок у приміщенні, на упаковці, в маркетингових буклетах та онлайн-ресурсах.
 3. Для державного і громадського сектора – використання піктограм для комунікації з отримувачами послуг, стейкхолдерами, забезпечення соціальної інтеграції та волевиявлення людей доступними засобами АДК.

Для кого ми працюємо

На сьогодні є багато людей з порушеннями мовлення, які мають труднощі в навчанні та взаємодії з оточенням. Найчастіше це особи з розладами аутистичного спектра, порушеннями розвитку, наслідками інсультів тощо. За статистикою Autism Europe, 1 зі 100 людей має аутизм. Серед дітей розлади мовлення ще більш поширені За статистикою Національного інституту зниження слуху та інших комунікаційних розладів США, вони зустрічаються у 1 з 12 дітей.

Для допомоги у навчанні та комунікації потрібна візуальна підтримка:  картки, що пояснюють значення слів, ілюстровані ігри, адаптовані книжки, де слова супроводжуються малюнками-піктограмами, які пояснюють поняття. Цей вид асистивних технологій називається альтернативна і додаткова комунікація (АДК) – спосіб зрозуміти одне одного, якщо неможливо прочитати текст або розпізнати слова. Засоби АДК – це піктограми, жести, жестова мова тощо. За даними вчених Enderby, P., Judge, S., Creer, S (2013), близько 0,5 % населення потребують підтримки у комунікації за допомогою АДК*.

фото піктограми в побуті

У розрізі населення України це сотні тисяч людей. Розробки “ДивоГра” дають змогу поліпшити якість життя людей з мовленнєвими порушеннями та їхніх сімей, допомагають інтегруватися до спільноти та спілкуватися успішно.

Фото книги и карточки для детей с аутизмом

Також ці видання корисні для реабілітації людям, які з різних причин (інсульти, травми тощо) втратили усне мовлення або можливість розуміти письмовий текст. Картки для комунікації “ДивоГра” використовують у медичних закладах пацієнти, які не можуть спілкуватися тимчасово після, наприклад, операцій на органах мовлення. Також за розробками проєкту можна вчитися читати або вивчати мову як іноземну. Тисячі мігрантів вивчають українську за розробкою команди “ДивоГра” разом з Благодійним фондом “Рокада”.

фото розмовник з піктограмами

Історія “ДивоГра”

фото Ганна Усатенко ДивоГра

У 2015 р. психолог Ганна Усатенко заснувала підприємство з соціальною метою: видавати книжки та розробляти ігри з піктограмами, щоб допомагати людям у розвитку. Нині з нашим проєктом співпрацюють логопеди, філологи, педагоги та ілюстратори, щоб найкраще адаптувати видання для людей, які потребують підтримки мовлення.


2016 р. – світ побачила перша книжка з піктограмами “Білосніжка”, українською. Це переклад розробки італійського видавництво Uovonero з особливою формою сторінок, яка адаптована для дітей з порушеннями моторики та мовлення: ДЦП, аутизм,порушення розвитку тощо.

2018-2020 рр. – у співпраці з БО “Вплив” (раніше БО “Фонд родини Нечитайло”) ми створили і видали 16 видань з піктограмами загальним тиражем понад  9 000 екземплярів.

2019 р. – створені перші матеріали для вивчення української мови за піктограмами, а також почався проєкт створення карток для реабілітації людей, що постраждали від інсульту, травм, неврологічних розладів тощо.

2020 р. – фіналіст міжнародного конкурсу “Partnership for Sustainability Awards” з проєктом “Альтернативна і додаткова комунікація. Можливості для терапії та соціальної інтеграції людей з розладами спектра аутизму і порушеннями мовлення”. В рамках цього соціального партнерства ми створили безкоштовний онлайн-курс з АДК, який набрав понад 20 000 переглядів в мережі YouTube.

2020-2021 р. – створили піктограми для безкоштовного додатку для комунікації на допомогу людям з мовленнєвими порушеннями Digital Inclusion.

2021 р. –  Гран-прі у національній премії “Герої малого бізнесу” за важливий суспільний вклад бізнесу.

книги з піктограмами для аутистів
фото Герої малого бізнесу

Вплив проєкту

Ми пишаємось тим, що:

 • Вже створили більше 30 видань з піктограмами для використання в сім’ї та в навчанні дітьми і дорослими.
 • Представили свій досвід у наукових статтях з дослідження ефективності піктограм як асистивних технологій, розробили методичні рекомендації з використання АДК разом з Міністерством освіти.
 • Залучили до співпраці авторів з України, Іспанії, Польщі, Білорусі, адаптували найкращий світовий досвід АДК українською.
 • Провели понад 70 відкритих подій і вебінарів в Україні та за кордоном на теми корекції мовлення, розвитку людей з аутизмом, промоції читання, АДК та асистивних технологій для людей з інвалідністю.
 • За нашими книжками вчаться читати і розмовляти десятки тисяч читачів, діти та дорослі. 10 видань схвалено МОН України для використання у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.

Сталість проєкту

Соціальне підприємство “ДивоГра” керується у своїй діяльності глобальними цілями сталого розвитку:

картинка цілі сталого розвитку 4

Видання “ДивоГра” допомагають розвинути або відновити можливість спілкуватися у будь-якому віці. Наша продукція для інклюзії забезпечує успішну інтеграцію людей з інвалідністю до суспільства та створює рівні можливості, в тому числі і в цифровому форматі, через додаток для комунікації Digital Inclusion.

картинка цілі сталого розвитку 8

Використання асистивних технологій – жестів, піктограм “ДивоГра” – для забезпечення рівних можливостей дітям і дорослим з інвалідністю у самовизначенні, отриманні професійної освіти та доступу до праці, набутті навичок самостійного життя та успішної інтеграції в суспільство.

Всі видання “ДивоГра” зроблені з урахуванням недискримінації за гендером, наявністю інвалідності та іншими факторами. Наша продукція має на меті допомогти інтеграції людей з інвалідністю в суспільство та забезпечити максимальну автономність і водночас підтримувати зв’язки між людьми завдяки доступному спілкуванню.


Соціальна складова “ДивоГра”

Ми працюємо у форматі соціального підприємства як мале підприємство на єдиному податку, але понад 10 % прибутку спрямовуємо на благодійність:

Без вашої підтримки видання з піктограмами не побачили б світ! За ними вже займаються понад 5,5 тис. фахівців, що супроводжують людей з інвалідністю, та понад 10 000 дітей і дорослих.

На створення такої книжки потрібно не менше 6 місяців, над нею працює 6-8 людей. Ваша підтримка дуже важлива для команди проєкту та для тих маленьких і дорослих читачів, які очікують нових видань “ДивоГра”.


Про нас говорять

Фото ЗМІ, які писали про ДивоГра
Фото телеканали, які показували ДивоГра

Співпраця з “ДивоГра”

 1. Замовити символи для вашої організації.

2. Купити книжку для організації, яка опікується дітьми з аутизмом

Обрати організації

3. Підтримати проєкт. Перерахувати будь-яку суму на підтримку розробок “ДивоГра” з піктограмами

Підтримати проєкт

4. Купити видання “ДивоГра” 

Перейти в магазин

З питань співпраці звертайтеся:

E-mail: info@dyvogra.com

Тел.: +38 (093) 792 6232

Facebook: https://www.facebook.com/dyvogra/


*Enderby, P., Judge, S., Creer, S. et al. (2013) Examining the need for, and provision of, AAC in the United Kingdom. Research Report. Communication Matters

Купуючи продукцію соціального підприємства “ДивоГра” ви сприяєте розвитку асистивних технологій та підтримуєте громадсько об’єднання “Спільнота альтернативної і додаткової комунікації в Україні” https://aac.org.ua/

Не менше 10 % прибутку підприємства йде на створення посібників для людей з діагнозом аутизму.