Що таке альтернативна і додаткова комунікація

Альтернативна і додаткова комунікація (АДК), за визначенням Міжнародної асоціації з альтернативної і додаткової комунікації, — це набір засобів і стратегій, які може використовувати будь-яка особа для вирішення щоденних завдань спілкування.

У спілкуванні ми використовуємо не тільки слова. Крім слів, ми користуємось жестами та мімікою, текстовими повідомленнями, смайлами-емоджі в телефоні. Малюнки на дорожніх знаках, вказівники, символічні зображення, розташовані у громадських закладах, «повідомляють» нам про певні правила та надають важливу інформацію.


Кому та для чого потрібна АДК

Існують люди, діти та дорослі, які з певних причин не можуть спілкуватися або мають труднощі у використанні усного мовлення. Чи означає це, що вони ніколи не зможуть спілкуватись, повідомляти про свої потреби, бажання, ділитися думками або враженнями? Як саме можуть спілкуватись люди без слів? Для цього і потрібна АДК.

Альтернативна і додаткова комунікація може мати різні форми: мовлення, погляд, текстові повідомлення, жести, вираз обличчя, дотик, жестова мова, піктограми, малюнки, додатки з символами та пристрої для генерації мовлення тощо. АДК є важливою насамперед для людей з мовленнєвими розладами при таких особливостях розвитку, як аутизм, інтелектуальна недостатність, порушення розвитку мовлення та інші стани, а також у разі втрати набутого мовлення внаслідок інсультів, травм тощо.

АДК можуть користуватись і діти, і дорослі. Деякі особи послуговуються АДК тимчасово, впродовж якогось періоду. Інші — протягом усього життя. Кожна людина може використовувати ті засоби комунікації, які є зручними для неї, комбінувати та поєднувати різні засоби та форми спілкування (міміку, жести, піктограми, слова).

АДК дає змогу спілкуватися навіть за відсутності усного мовлення. Одним із поширених засобів АДК є символічні малюнки-піктограми на позначення окремих слів, понять.

В Україні соціальне підприємство «ДивоГра» з 2015 р. адаптує піктограми українською, розробляє власні символьні зображення та формує добірки піктограм з різних тем.

Успішні приклади використання АДК

«ЧОМУ ЗАЧИНЕНІ ДВЕРІ», Сандра, 7 р., дівчинка з аутизмом

Приклад буде корисним батькам і фахівцям, які працюють з дітьми, у випадках порушення розуміння зверненої мови, розладів спектра аутизму та для розвитку дітей раннього віку.

Сандра дуже любить красиву архітектуру. Батьки пообіцяли їй відвідати Софіївський собор. Але у зв’язку з ремонтом головні вхідні двері собору були зачинені. Дитина опинилася в ситуації, коли подія, яку вона очікувала (що вона увійде в саме в ці двері та саме зараз) не відбулася. Для людини з аутизмом така непередбачувана ситуація спричиняє сильний стрес. У Сандри трапилася істерика, дівчинка гучно кричала і зовсім не розуміла ситуацію.

Батьки знайшли рішення за допомогою символів АДК «спочатку», «потім», «іти», «двері», з якими Сандра вже була знайома раніше. Використання картинок-піктограм привернуло увагу дитини і допомогло пояснити дитині порядок дій: спочатку нам треба обійти споруду та увійти в інші двері.


Рекомендуємо розпочати знайомство з піктограмами (засобами АДК) з наших видань

Ми зробили добірку корисних електронних ресурсів. Вони є і на нашому сайті у розділі “Безкоштовно”. У цьому ж розділі можна завантажити безкоштовні матеріали з піктограмами.

Що таке піктограми, читайте за посиланням.

Завантажити БЕЗКОШТОВНУ брошуру з АДК можна на сторінці після швидкої реєстрації. Методичні матеріали доступні тут


Перейти в магазин

Купуючи продукцію соціального підприємства “ДивоГра”, ви підтримуєте розробку посібників для розвитку мовлення та навичок комунікації. Не менше 10 % прибутку підприємства йде на створення безкоштовних матеріалів, які можна завантажити