Чимало людей у зрілому віці страждають від порушень мовлення. Причини можуть бути різні, а результат однаковий – труднощі в комунікації, нерозуміння потреб хворого, і як наслідок, – втрата часу, роздратування та відтермінування своєчасної допомоги.

Авторка набору – Лабкова Юлія (Білорусь), логопед, афазіолог, має понад 15 років досвіду терапії мовлення у пацієнтів з помірними та важкими формами афазій.

Спільно із соціальним видавничим проєктом “ДивоГра” Ю. Лабковою було розроблено набір спеціальних карток для комунікації. Кожне слово супроводжується малюнком, який розкриває зміст поняття.

Вони призначені для фахівців/родичів, що займаються з дорослими пацієнтами, у яких порушена мова внаслідок захворювань головного мозку: інсульту, черепно-мозкової травми, аневризм, новоутворень тощо. Це пацієнти, які мають помірну і виражену форму афазії, а також труднощі комунікації, порушення вищих психічних функцій (уваги, пам’яті, сприйняття). До набору входить: 37 карток, інструкція з використання.

Картки будуть корисні в корекційній логопедичній роботі в таких випадках: 

  • нерозуміння усного та писемного мовлення;
  • складності в розумінні та розрізненні складних і абстрактних понять;
  • складності у сприйнятті мови на слух;
  • складності у формуванні висловлювання;
  • труднощі розуміння й використання слів тощо.

Мета набору: допомогти пацієнтам і їхньому оточенню в комунікації. Побачивши зображення, пацієнтам стає легше зрозуміти інших людей, визначити, що хочуть дізнатися від нього родичі/лікар, висловити своє прохання.


Використання карток сприяє розгальмуванню усного мовлення завдяки включенню трьох каналів – зорового, слухового і тактильного. У процесі оволодіння знако-жестовою мовою відбувається більш успішне відновлення сприйняття та розуміння слова, накопичення і розширення словника, формування простих фраз; поліпшується пам’ять, увага, долаються просторові порушення.

На сьогодні пробні набори карток проходять тестування. Адже вся наша продукція перед тим, як потрапити в руки користувачам, апробується спеціалістами. У подальшому цей набір буде розміщений у вільному доступі на сайті проєкту, а ми продовжимо створення набору символів для різних ситуацій спілкування.

Дякуємо фахівцям, які допомагають у створенні та адаптації набору: невропатологу Андрію Коваленко; логопедам: Лілії Горобчук, Інні Касьяновій, Ользі Гінжелюк, Олені Ромась, Анні Чепуренко; афазіологам: Вікторії Жиленко, Ірині Зоріній, Вікторії Костовецькій.

Підтримати друк карток

Купуючи продукцію соціального підприємства “ДивоГра”, ви підтримуєте розробку розвивальної літератури для людей з порушеннями мовлення. Не менше 20 % прибутку підприємства йде на створення посібників для людей з діагнозом аутизму.