Дитина з ООП та білінгвізм

Про білінгвізм. Для дітей з ООП дуже часто засвоєння навіть однієї мови буває вкрай важким завданням. Тому батькам і педагогам варто зважити на всі плюси та мінуси введення другої мови.

Якщо дитина має стійкі ІП (інтелектуальні порушення) або ТПМ (тяжкі порушення мовлення), краще відкласти вивчення другої мови на період після закінчення молодшої школи або прибрати взагалі

Так у дитини формуватимуться правильні уявлення щодо рідної мови. В такому випадку граматичних помилок і порушень звуковимови буде менше, а словниковий запас навпаки збільшуватиметься.

Якщо дитина має емоційні розлади, але не має ІП, введення другої мови може позитивно вплинути на розвиток комунікативної сфери

У будь-якому разі не можна дитину змушувати вивчати нові слова та ставити чіткі кордони щодо їх застосування. Це може спричинити емоційний зрив або відмову дитини від спілкування взагалі.

Якщо дитина не має розвиненого усного мовлення, але добре розуміє звернене мовлення, варто зосередитися на розвитку саме експресивної сторони мовлення

Слід навчити дитину спілкуватися рідною мовою зручним для неї способом (вербально або за допомогою засобів АДК). Це першочергове завдання! Введення іншої мови для вивчення може нашкодити вже сформованим знанням і поняттям щодо рідної мови. Може ввести дитину в оману та призупинити мовленнєвий розвиток.

Якщо дитина має труднощі з розумінням зверненого мовлення, вводити інші мови до вивчення не слід категорично!

При деяких порушеннях імпресивної сторони мовлення дитина кожного разу намагається розпізнати слова та співвіднести їх із наявним зоровим або тактильним, руховим образом. У такому випадку створення певних маркерів і характеристик певною мірою залежить від систематичного одноманітного повторення слів, які вивчаються. У даному випадку введення іншої мови до вивчення зруйнує вже сформовані нейронні зв’язки та не дозволить ще певний час формуватися новим. Отже, введення іншої мови до вивчення в цьому випадку є шкідливим для психіки дитини.

Якщо дитина використовує засоби АДК як основний засіб спілкування, введення другої мови для вивчення залежатиме від рівня сформованості імпресивного мовлення (розуміння зверненого мовлення) дитини

Якщо дитина гарно орієнтується в тому, що почула, але не має можливості вербалізувати – введення другої мови в деяких випадках може бути абсолютно виправданим і доречним. Якщо ж дитина має труднощі з розумінням зверненого мовлення, введення другої мови є недоречним та може нашкодити психіці дитини.

У питаннях вибору освітніх компонентів та засобів навчання дітей з ООП і батьки, і педагоги повинні бути вкрай обережними та зважати на всі особливості дитини. Це стосується і такого явища як білінгвізм.

Для навчання читанню та вивчення другої мови використовують книжки з піктограмами. Про результати роботи з книжками можна почитати за посиланням.

#експертДивоГра

Корекційний педагог, методист видавництва “ДивоГра” – Маргарита Чайка

[maxbutton id=”44″]

[maxbutton id=”54″]

Перейти до вмісту