Піктограми і розвиток мовлення

Татьяна Саймонс - логопед

Існує думка, що засоби альтернативної та додаткової комунікації (АДК) гальмують розвиток вербального мовлення дитини. Деякі спеціалісти та батьки вважають, що якщо дитина використовуватиме піктограми або інші символьні зображення, вона не матиме достатньої мотивації до усного спілкування та промовляння.

Аби розвінчати цей міф і заспокоїти батьків дітей, які не мають розвиненого усного мовлення, поговоримо про важливість спілкування та комунікації в житті кожної людини.

Людина – істота соціальна, і потребує спілкування

Більшість людей мають типову мотивацію до комунікації та шаблонний набір послідовних умінь і навичок, що дають змогу відтворити мовленнєвий акт або комунікативну дію. Проте є люди, які мають нетипову мотивацію до спілкування та несформовані або сформовані інакше механізми відтворення інформації. Наприклад, люди з РДА, порушеннями мовлення, слуху, артикуляційного або дихального апарату. Проте усі люди мають мотивацію до соціального спілкування. Але вона може відрізнятися від загальноприйнятої, типової для більшості людей.

Мотивація до спілкування має постійно підкріплюватися діями та емоційним насиченням ззовні.

Тобто якщо дитина звертається до дорослого, вона очікує, що її зрозуміють, і вона отримає певну емоційну реакцію та результат від цього спілкування. Часто він матеріалізований: їжа, чисті підгузки, улюблена іграшка тощо. Якщо виклик подано, а відповідної очікуваної реакції немає, мотивація до наступної спроби спілкування знижується.

Якщо оточуючі не розуміють, про що їх просять або запитують, через кілька повторів такого сюжету подій наступне спілкування може просто не відбутися. Тому вкрай важливо створити такі умови, за яких кожна дитина зможе донести свої думки, почуття та важливу інформацію до оточуючих. Для дітей з РДА та порушеннями мовлення таким засобом є АДК. Вона підтримує мотивацію до спілкування та допомагає порозумітися навіть тоді, коли немає фізіологічної можливості вербального спілкування.

Розвиток мовлення є природним та послідовним процесом, який відбувається несвідомо

Дитина в 2-3 роки не обмірковує, як їй співвіднести звукові образи з бажаним предметом, як вигукнути так, щоб привернути увагу дорослих. Це відбувається спонтанно та без власного контролю над системами, задіяними у мовленнєвому акті, на відміну від використання піктограм або інших засобів АДК. Тут навпаки необхідно постійно напружуватися та співвідносити поняття, звукові образи та зображення, залучати свідомість і контроль на кожній стадії побудови словосполучення або фрази. Цей процес ніяк не можна назвати більш простим аніж природній розвиток мовлення. Тому дитина, в якої з’являються перші вербальні вислови з радістю замінює усним мовленням спілкування за допомогою засобів АДК.

Роль засобів АДК у мовленнєвому розвитку

Засоби АДК допомагають дитині не втратити мотивацію до спілкування, зрозуміти важливість комунікації для виживання у соціумі, свідомо створити власну мовленнєву систему. Коли ми показуємо дитині спосіб спілкування за допомогою піктограм або інших символьних зображень, ми допомагаємо будувати власні фразові вислови. Крім того, впливаємо і на розвиток її особистості, формуємо певні поведінкові патерни, моральні якості тощо.

За допомогою засобів АДК «немовленнєва» дитина може висловити своє ставлення до дії, предмета, явища. Може повідомити дорослим свої бажання та вподобання. Таким чином дитина може виражати своє ставлення до будь-чого, що впливає на розвиток її самостійності. А також допомагає проявляти ініціативу не лише у спілкуванні, але й у вирішенні повсякденних побутових питань. Так, батьки можуть дізнатися, що дитина хоче на сніданок, яку книжку обере для вечірнього читання, які емоції або страхи переживає.

Символьні картки дають змогу висловлювати свою думку дітям, що не мали такої можливості від природи. І, звичайно ж, піктограми допомагають дитині проявляти ініціативу.

#експертДивоГра

Корекційний педагог, методист видавництва “ДивоГра” – Маргарита Чайка

Використані піктограми належать ФОП Усатенко Г.В. Будь-яке використання без дозволу правовласника заборонено!

[maxbutton id=”44″]

[maxbutton id=”54″]

Перейти до вмісту