Метафоричні карти “Архетипи. Підлітки” авторки Дженніфер Херес (США), переклад російською – Ганна Усатенко
фото метафоричні картки для підлітків

Колода терапевтичних карток налічує 88 зображень основних архетипів із підписами російською та англійською, а також рекомендації з використання. Колоду створювали понад 50 митців під керівництвом викладачки мистецтва Дженніфер Херес, США. Метафоричні карти були спеціально адаптовані для підлітків та молоді – всі назви та зображення проходили обговорення у фокус-групах молодих людей.

Зображення не є однозначним тлумаченням архетипу або ролі, а створені, щоб провокувати діалог з клієнтом або обговорення у групі. Успішний досвід та приклади використання колоди у США, Китаї, країнах Європи описані на сайті “ДивоГра”.

Хто я? Митець, аутсайдер, крутий чувак або бунтівник? Які ролі я беру на себе у щоденному житті? Наскільки різним я можу бути?

Приходить час, і перед людиною, яка дорослішає, постають ці та інші запитання самовизначення. Достатньо психологічних методик та ігор описано для дітей, а також популярними серед психологів є методики та метафоричні картки для дорослих.

Досі для підлітків і молоді існували лише книжки, статті та фільми як допомога у самостановленні й дослідженні – ким я є? Нині в Україні з’явився популярний у світі інструмент психологічної роботи з дітьми та молодими людьми – колода терапевтичних карт “Архетипи. Підлітки”.

Ці карти є унікальними порівняно з усіма метафоричними картками, представленими у світі, адже над ними працювали понад 50 митців – художники, декоратори, ювеліри.

Усі зображення проходили відбір, а назви архетипів були обговорені у фокус-групах підлітків та молодих людей. Загалом на створення карт пішли місяці роботи випускників мистецького відділення коледжу Дюпаж, штат Іллінойс, США.

Про автора
фото автор "Архетипи. Підлітки"

Авторкою ідеї та людиною, яка реалізувала даний проект, є Дженніфер Херес – магістерка мистецтва, викладачка, соціальна діячка. На той час її син був у підлітковому віці, і всі труднощі та можливості цього періоду були близькі Дженніфер не тільки як педагогу, але і як матері.

Під її керівництвом було створено понад 150 робіт на позначення основних сучасних тлумачень архетипів як ролей або моделей поведінки сучасної молоді. Надалі за участю численних фокус-груп молодих людей були обрані 88 зображень архетипів та назв до них, з них 80 – це архетипи ролі, поведінкові моделі, а 8 – це карти на позначення емоційних станів (Пригнічений, Мирний тощо). Карти проходили попередню апробацію в роботі психотерапевтів із дітьми та молоддю. Перший наклад, виданий англійською, широко використовується в США, Китаї та країнах Європи педагогами, психологами та психотерапевтами, соціальними працівниками, які працюють з дітьми та молодими людьми.

Таким чином, колода “Архетипи. Підлітки” складається з 88 зображень із підписами на позначення основних архетипів. Поруч із назвами класичних архетипів (Мати, Рятівник, Жертва тощо) присутні образи, які позначають поширені суспільні ролі або моделі поведінки молодих людей у сучасному світі, названі зрозумілими для  підлітків і молоді іменами – Крутий чувак, Качок, Активіст тощо. Усі ці образи мають історичне підґрунтя, і в цілому базуються на вченні К. Г. Юнга про архетипи та роботах його послідовників, які додавали до понять класичних архетипів сучасні символи.

фото МАК для психолога
Особливості

Також колода містить пусті карти, де можна створити власне зображення або написати назву, якщо клієнтові це необхідно. Зображення карт неоднозначні. Так, ми бачимо усміхненого Диявола та суворого Ангела у темному одязі, войовничого Захисника природи або Жінку-перфекціоністку, що робить п’ять справ одночасно… Зображення відібрані не для того, щоб дати певну оцінку або чітке визначення кожному архетипові, а для того, щоб провокувати діалог з клієнтом або у групі. Метафоричні карти підходять також для індивідуальної або групової роботи з дорослими клієнтами.

Під час створення колоди автори враховували расові, статеві та гендерні відмінності, щоб якомога більша кількість молодих людей змогли ідентифікувати себе із зображеннями.

Як працювати

Найпростіший спосіб роботи з картами, індивідуально чи у групі, – це роздивитися карти і обрати кілька образів, які відгукуються як ролі, що властиві вам. Обговорити ваш вибір. Обрати карту як ту роль, образ, яким би ви хотіли бути. Наприклад, ви обрали як близькі, карти Ботан, Авторитет, Романтичний, а хотіли б бути також Воїном. Можна поміркувати, що ви можете зробити, щоб відчути себе Воїном, яка поведінка властива Воїну, як можна проявити власні риси Воїна у вашому повсякденному житті тощо.

Фото ассоциативные карты для взрослых

Ці та інші рекомендації, а також детальна історія створення додаються до колоди. Цікаво, що кожна картка є двомовною, містить назву архетипу російською та англійською і дає можливість працювати з англомовними клієнтами, або вивчати значення різних архетипів те тільки через переклад, але й за назвою оригіналу. Переклад кожної назви архетипу був здійснений психологом Ганною Усатенко та узгоджений з автором колоди, пані Дженніфер Херес.

ЗАМОВИТИ

Відгуки наших клієнтів

Метафоричні карти “Архетипи. Підлітки”незвичайна колода карт, яку можна використовувати з підлітками і дорослими. Дані зображення дійсно неоднозначні. Це допомагає вести бесіду з клієнтом про те, як він проявляє себе в житті, як ставиться до себе і своїх ролей, які якості хоче розвинути в собі і чого уникає… Цінний інструмент для проективної роботи.

Яна Манастирна, психотерапевт

Перейти в магазин

Купуючи продукцію соціального підприємства “ДивоГра”, ви підтримуєте розробку розвивальної літератури для людей з порушеннями мовлення. Не менше 10 % прибутку підприємства йде на створення посібників для людей з діагнозом аутизму.