Що таке піктограми як засоби АДК

картинка що таке піктограми. Серія Пікто

Піктограми – це картинки-символи, які допомагають зрозуміти сенс поняття без слів. Наприклад, дорожні знаки, вказівники в громадських місцях (значок «туалет», «вхід», «вихід»), значки на ярликах одягу, на продуктах харчування, на побутовій хімії, візуальні розклади – це все піктограми.

Загальновідомий факт, що діти сприймають візуальну подачу інформації значно краще, ніж текстову.

Візуальні підказки допомагають зрозуміти, утримати та запам’ятати інформацію – це зображення, предмети, жестова мова або малюнки-піктограми.

Важко переоцінити значення комунікації у сучасному світі.

Піктограми – це певна міжнародна «мова», універсальний засіб спілкування.

А для дітей, які мають особливі освітні потреби, наприклад такі, як порушення мовлення, розлади аутистичного спектра або порушення інтелектуального розвитку, піктограми – це ще й незамінний помічник у висловленні потреб та ініціюванні комунікації.

Часто буває так, що діти з особливими освітніми потребами з певних причин не можуть засвоїти навички усного мовлення, а отже, не можуть будувати повноцінне спілкування з однолітками й дорослими. Звичайно, така ситуація серйозно впливає як на комунікативний та інтелектуальний розвиток дитини, так і на розвиток її особистості загалом.

У цьому процесі будь-яке позитивне зрушення в мовленнєвому та комунікативному розвитку дитини – вже прогрес. І саме засоби альтернативної комунікації можуть прийти на допомогу батькам та фахівцям у вирішенні цього нелегкого питання.

Піктограми можуть використовуватися по-різному:
  • як тимчасовий засіб спілкування, коли дитина ще не говорить, але у перспективі може оволодіти вербальним мовленням;
  • як постійний засіб спілкування для дитини з ураженнями центрів мовлення;
  • як засіб, що полегшує та стимулює розвиток спілкування, мовлення, когнітивних функцій (символізація, формування елементарних уявлень і понять);
  • як підготовчий етап до засвоєння письма і читання у дитини з особливостями розвитку.

Існує теорія про те, що використання піктограм у роботі з дітьми з РАС може «гальмувати» та блокувати появу мовлення. Прихильники цієї теорії зазначають, що у дитини немає потреби говорити, адже вона все може показати карткою.

фото визуальное расписание

Проте зарубіжні науковці та практики довели, що це не так, радше навпаки: застосування піктограм прискорює розвиток мовлення.

Існує система використання піктограм:

1) Насамперед необхідно усвідомлювати, що займатися з картками, фотографіями та піктограмами можуть діти, які здатні усвідомлювати площинне зображення, тобто можуть перейти від роботи з реальними предметами до їх зображення на ілюстраціях. Як перевірити чи є цей «перехід» у вашої дитини? Дуже просто! Потрібно розкласти кілька добре знайомих малюку предметів (кубик, лялька, м’ячик). Почергово демонструючи фотографії цих предметів, попросіть дитину відшукати предмет, зображений на ілюстрації. Важливо пропонувати ілюстрації по одній, адже маленькій дитині (до 3 років) буде важко орієнтуватися одразу на дві ілюстрації. Якщо дитина легко може відшукати необхідні предмети, можна сміливо використовувати піктограми.

фото як привчити дитину мити руки

2) Добираючи наочний матеріал для занять з малюком, необхідно керуватися не лише яскравістю та дизайном ілюстрацій, а враховувати можливості сприйняття та уваги в кожному віковому проміжку. Якщо дитині менше 3 років, необхідно використовувати досить крупні кольорові реалістичні ілюстрації, що мають чіткі кордони зображеного предмета та невелику кількість деталей. Саме за таких умов дитина отримає найбільшу користь від занять. І навпаки, для дітей молодшого шкільного віку, які будують фрази або навчаються переказувати, краще використовувати маленькі та деталізовані зображення. Іноді – схематичні й монохромні для того, щоб дитина мала змогу побудувати певну послідовність і побачити кінцевий результат.

✔Спершу потрібно співставити картинку з реальним предметом, наприклад піктограму «пити» потрібно співставити з відповідною дією.

✔Потім потрібно закріпити й автоматизувати знання у різних ситуаціях із різними людьми.
Тобто дитина повинна зрозуміти, що «пити» можна і воду, і сік, і компот, і чай. Пити можна вдома, на вулиці, в кафе, у бабусі в гостях. І просити пити можна не тільки у мами, але і в тата, у вчителя, у бабусі. Таким чином відбувається генералізація понять.

✔На цьому етапі ми вчимо обирати з двох та більше зображень бажане. Наприклад, дитина повинна обрати, що саме вона хоче пити: чай чи воду.

✔Коли дитина добре вивчила та зрозуміла значення піктограм, переходимо до процесу побудови простих речень. Рекомендуємо починати зі словосполучення «Я хочу». З часом потрібно додавати прикметники та дієслова. Наприклад, «Я хочу яблучний сік».

✔Наступний етап – вчимося відповідати на запитання. Наприклад, «Що ти хочеш?», «Пити?», «Що ти хочеш пити?». Обов’язково потрібно озвучувати всі картинки-піктограми та ініціювати вказівний жест.

✔Потім дитину вчать відповідати на ширше коло запитань (наприклад про те, що вона відчуває).

визуальная поддержка для детей с аутизмом
фото развиток мовлення у дітей з аутизмом

Спілкування за допомогою піктограм обов’язково потрібно супроводжувати озвученням слів/фраз і якомога частіше використовувати вербальну комунікацію, поступово зменшуючи частку візуальної інформації.

Тобто спонукати дитину переходити у класичне мовленнєве середовище.

Варто розуміти, що для деяких дітей, які мають особливі освітні потреби, це буде неможливим. Однак використання засобів альтернативної комунікації допоможе їм розвинути здатність спілкуватися з навколишнім середовищем та адаптуватися до життя загалом.

Крім того, візуальні підказки чудово працюють для організації різноманітних процесів (зокрема навчання) та планування.

Чи помічали ви, що коли структурувати процес, окреслити чітку схему та рамки, результат приходить швидше?

Зокрема візуальний розклад допомагає:
  • організувати час;
  • знизити рівень тривожності (завдяки передбачуваності подій);
  • пояснити, який вид діяльності відбувається в певний період часу;
  • самостійно перейти від одного заняття до іншого.

Саме тому різні щоденники, планери та розклади такі популярні.

За таким самим принципом адаптуються книжки з піктограмами. Завдяки чому читання стає доступним дітям з діагнозом аутизму, комунікативними розладами, синдромом Дауна, іншими особливими освітніми потребами. Крім того, ці книжки підходять для вивчення мови як іноземної та для малюків, які навчаються читати.

Світлана Падун,

менеджерка з комунікації проєкту “ДивоГра”

для онлайн-журналу “Мой ребенок”

[maxbutton id=”28″]

Перейти до вмісту