На вебінарі «Що таке прикладний аналіз поведінки (АВА) з використанням АДК» ми розглянули, як застосовувати альтернативну комунікацію та матеріали візуальної підтримки, спираючись на прикладний аналіз поведінки, та як за допомогою них скорегувати проблемну поведінку.

Прикладний аналіз поведінки – це наукова дисципліна, метою якої є вивчення поведінки як об’єкта дослідження. Поведінка вивчається в усіх її проявах – від найпростіших рухів до комплексних і складних видів поведінки.

Часто при роботі з дітьми ми стикаємося з різною проблемною поведінкою. Наприклад, дитина: плюється, втікає із занять, б’ється, кричить, кидає речі, ходить і стукає по стінах тощо.

У кожної поведінки є мета. Тому поведінкові аналітики, починаючи роботу з небажаною поведінкою, передусім розглядають функцію цієї поведінки. І лише потім розпочинають її корекцію.

Існує чотири функції поведінки. Вони однакові для всіх: і для дітей з особливостями розвитку, і для нейротипових, а також для дорослих.

Це такі функції:

·        досягнення бажаного;

·        привернення уваги;

·        уникнення вимог;

·        самостимуляція.

Виявивши, яку функцію має поведінка, а отже, і що її підкріплює, ми зможемо цю поведінку корегувати.

Одним із методів корекції проблемної поведінки є навчання за РЕСS.

РЕСS – це система альтернативної комунікації, яка дає змогу дитині з порушеннями мовлення спілкуватися за допомогою карток.

Систему PECS успішно застосовують у роботі з дітьми з аутизмом з мовленнєвими та комунікативними труднощами. PECS використовують для корекції небажаної поведінки.

З їх допомогою вибудовують візуальні стратегії підтримки при небажаній поведінці: “Спочатку-потім”, “Чекай”, “Жетони”, “Таймери”, “Візуальний розклад”, “Меню заохочень”, планшетка з правилами поведінки, планшетка “хороша-погана поведінка”, соціальні історії. 

Дієвість цього методу підтверджено на практиці.

Щоб дізнатися більше про навчання методам візуальної підтримки та як з їх допомогою впливати на проблемну поведінку, дивіться вебінар

[maxbutton id=”23″ url=” https://www.youtube.com/watch?v=dhEFD7vkHgY”]

Аліна Гуковська,

педагог, куратор центру для дітей з аутизмом ABА центр “А-вектор,

Світлана Падун,

менеджерка з комунікації проєкту “ДивоГра”

[maxbutton id=”28″]

Перейти до вмісту