Як мотивувати дитину до шкільного навчання?

На початку літа батькам усіх першачків слід замислитися про готовність дитини до шкільного навчання та підготовку до цього важливого, кропіткого і тривалого процесу.

Готовність дитини до навчання включає не лише певні навички та вміння, але й психологічний і мотиваційний компонент. Інколи так трапляється, що дитина може відповідати усім необхідним “стандартам”, щоб успішно навчатися і здобувати знання. Проте через низький рівень зацікавленості навчальним процесом або психологічний дискомфорт продуктивність різко падає, дитина почувається неуспішною, а батьки отримують серйозну проблему, яка потребує негайного вирішення. Адже саме навчальні заклади – дитячий садок і школа – перше соціальне середовище, де дитина вчиться адаптуватися і соціалізуватися. Від успішності цих процесів напряму залежить подальший успіх дитини у побудові взаємин у дорослому житті.

Чому дитина може мати низький рівень мотивації до навчання?

  • через негативний досвід старших знайомих дітей (братів/сестер/друзів/сусідів та ін.);
  • через негативні висловлювання про школу (батьків/близьких/дітей);
  • через тривогу батьків щодо подальшого навчання (чи впорається/завелике навантаження/чи достатній рівень самостійності тощо);
  • через постійне перебування під батьківським контролем і опікою (дитина не розуміє, що їй робити, коли вона сама);
  • через власні страхи перед невідомим (коли дитина не знає, чого очікувати).

Як мотивувати дитину до шкільного навчання?

  1. Власний приклад батьків. Важливо демонструвати шанобливе ставлення та зацікавлення процесом навчання, освітнім закладом, у якому навчатиметься дитина. Авторитетна батьківська думка допоможе дитині відшукати правду. Не обманюйте дитину! Говоріть про справжні позитивні моменти. Не кажіть, що всі школи хороші. Розкажіть про переваги тієї, в якій навчатиметься ваш першачок.
  2. Приклад старших дітей. Важливо дати дитині можливість спілкуватися зі старшими дітьми, яким подобається відвідувати школу. Намагайтеся дібрати в цей період друзів, які говоритимуть і гратимуть у “школу”. Постарайтеся зав’язати розмову про навчання, щоб ваша дитина почула про цікавий досвід свого старшого друга.
  3. Позитивний приклад однолітка. Кожній дитині важливо знати і розуміти, що місце, в яке вона прийде, привітне. Вона повинна знати, що робити в певних ситуаціях і як уникати негативних історій. Саме тому важливо пояснити важливі моменти на прикладі дитини того ж віку, яка стикається з подібними ситуаціями. Соціальні історії в книзі “Сашко іде до школи” розповідають про першачка, який знайомиться з новим закладом, заводить нові знайомства, вчиться спілкуватися з вчителями і вирішувати свої перші самостійні завдання. Кожен розворот книги знайомить дитину з різними життєвими ситуаціями і дає змогу побачити наслідки своїх дій. Так дитина готується до ще незвіданого шкільного світу, звикає до думки про те, що відтепер вона і сама стане першачком і буде так само, як і Сашко навчатися і дорослішати.

Пам’ятайте, що кожній дитині потрібен певний час на адаптацію, щоб почуватися комфортно в новому оточенні. Не поспішайте, готуючи дитину до навчання. Рухайтеся в її темпі і поступово знайомте з новим і цікавим життям.

Замовляйте книжку “Сашко іде до школи” за посиланням у нашій інтернет-крамниці. Бажаємо успішної підготовки до школи!

Маргарита Чайка, методист проєкту “ДивоГра”

Перейти до вмісту