Як говорити про статеве виховання з дитиною?

Про статеве виховання з дітьми слід говорити. Але розмови підійдуть для дітей з РАС, які володіють мовленням та можуть його розуміти. Якщо ж є затримка мовлення або дитина взагалі не говорить і не розуміє мовлення, то тут лише книжки з картинками. Текстові книжки підійдуть дітям, які уміють читати.

Щоб розпочинати статеве виховання, дитина повинна розуміти поняття послідовності. Для того, щоб навчити дитину цьому поняттю, є дуже ефективні методики. Наприклад, є ігри (за принципом пазлу), головними героями яких є хлопчик і дівчинка. Їх потрібно одягнути, починаючи зі спідньої білизни. Такі ігри формують поняття послідовності: спочатку тіло без одягу, потім поступово з’являється одяг. Так формуються елементарні форми мислення, вона розуміє поняття послідовності, аналогій. На це уміння можна «нанизувати» окремі теми. Зокрема тему статевого виховання.

Можна взяти фото дитини і пояснювати: «Ти був маленький, сидів у ліжечку в трусиках (або й взагалі без одягу). А тут ти вже великий і повинен надягати штанці й футболку. Коли ми йдемо в гості, треба надягати сорочку, щоб виглядати відповідно. Коли ми на пляжі, футболка і штанці будуть зайві, достатньо плавок (купальника)».

Починати статеве виховання до того, як сформовано уявлення про послідовність, недоцільно, адже інформація буде незрозумілою для дитини

Книжки ж можна використовувати з того віку, який зазначають автори, адже там буде відповідна інформація та ілюстрації.

З дитиною, яка говорить, легше, бо дитина сама говорить батькам про те, що її цікавить. Зазвичай спочатку це запитання про те, звідки я з’явився? Або що значить певне слово, яке дитина почула, наприклад, по телевізору? Чому люди цілуються? На ці запитання слід давати просту і зрозумілу відповідь, а головне, чесну! Не можна обманювати дитину, говорячи, що коли люди цілуються, вони їдять одну цукерку на двох. Це формуватиме хибне уявлення, адже діти все сприймають буквально.

Про фізіологічні зміни тіла дуже важливо говорити до підліткового віку, до того як ці зміни почнуться.

Адже дітьми з РАС будь-яка зміна сприймається стресово. І для них дуже важливими є структурованість, послідовність, правило. Тому слід завчасно проговорювати, а плюс до того бажано показувати, візуалізувати, базуючись на понятті послідовності.

картинка про статеве дозрівання

Можна брати фото дитини, показувати та пояснювати: «Дивись, ти маленький. Потім ти виростеш, будуть довшими руки, ноги, з’являться вуса (борода), як у батька (або чоловіка, якого дитина знає)». Важливо наводити приклади зі знайомою дитині людиною.

картинка статеве дозрівання

Ближче до підліткового віку слід формувати уявлення про етапність стосунків. Спочатку дружба, потім романтичні стосунки, потім сімейні.

Цю інформацію можна подавати як соціальні історії, супроводжуючи фотографіями та картинками.

#підліток_РАС

Кандидат психологічних наук, психолог – Максимчук Марія 

[maxbutton id=”50″]

[maxbutton id=”54″]

Перейти до вмісту